Focení novorozenců – informace

Pro maminky a miminka

Fotografování newborn je pro fotografa nejnáročnější disciplína z oboru portrétní fotografie. Je třeba to mít na mysli a nechat nervozitu a přehnané nároky doma.

Miminka fotografuji v rozmezí 5 – 15 dnů po porodu, jen velicevýjimečně starší (pokud byly předčasně narození). Děti jsou v těchto prvních dnech hodně spavé a nechají se krásně polohovat a z bohaté praxe vím, že ideální čas je kolem 7 – 10 dne. Nad tento věk je velice náročné jak pro mne, tak pro miminko, zejména pokud chcete, aby miminko na fotkách spinkalo. Měsíční a starší miminko už nevypadá jako to čerstvé miminko a nedokáže pořádně udržet napolohované končetiny. Po uplynutí cca 15 dnů miminka začnou více vnímat svět kolem sebe, začnou se „rozbalovat“ z klubíčka, často je začne trápit bolení bříška a hlavně začnou trávit více času v bdělém stavu. Vzhledem k tomu, že v bdělém stavu vyžadují svou pohodu a nepohodu oplácení plakáním, můžete si představit, jak by takové focení vypadalo a bylo by to oboustranné trápení.

Na newborn focení je potřeba objednat se už v těhotenství, poznačím si termín porodu do diáře a budu s miminkem na focení předběžně počítat. Jakmile se miminko narodí, je potřeba zaslat mi JIŽ Z PORODNICE!!! sms na číslo 733 690 914 nebo jako zprávu na FB či email, a já najdu do 14 dnů termín pro focení. Pokud se situace po porodu komplikuje a nepustí Vás včas z porodnice, zase prosím o brzké info a dále se domluvíme individuálně.

Že je miminko na světě potřebuju vědět brzy – většinou mám objednávky na několik měsíců dopředu a obvykle na ty termíny čekají další miminka. Pokud byste napsali až doma cca po 7 dnech, už budu mít problém najít termín.

Pokud jste nestihli newborn focení doporučuju počkat do cca 3 – 4 měsíců věku dítěte…..newborn už by stejně nešlo, navíc už bude umět delší dobu pást koníčky, lépe vnímat svět, otočí se na zavolání, usměje se a z focení něco bude.

Co si vzít s sebou a jak bude fotografování probíhat

Začátek focení si plánuji většinou na 9 hod. Odpoledne miminka obvykle nefotím, jen pokud se mi nedaří najít včasný termín, udělám výjimku.

Snažte se být prosím dochvilní. Pokud to není nutné, doma nekojte. Ideální je, pokud by kojení vyšlo na příchod ke mně, protože po kojení obvykle většina dětí usíná. Miminko nemusíte převlékat, u mě ho stejně ihned po příchodu svlékneme do pleny (nebo do fotících oblečků) a přikojíte. Pokud není mimčo pořádně napapané, nemá smysl ho uspávat. Takže, i kdyby jste kojila doma, u mě v atelieru jej budete po příjezdu kojit znova, protože ho svléknutím probereme. Pokud máte obavy z nedostatečného kojení, nezapomeňte umělé mléko. Miminka po něm spinkají velice tvrdě a focení je pak jednodušší. V ateliéru  během focení panuje velké teplo, doporučuji tedy lehký oděv. Je to třeba, aby děťátku nebyla zima a také proto, že nám bude v teple lépe spinkat.

S sebou si vemte

  • svačinu pro sebe (kávu, čaj i vodu vám nabídnu),
  • látkové pleny,
  • jednorázové podložky,
  • vlhčené ubrousky,
  • umělé mléko pokud přikrmujete,
  • náhradní oblečení pro vás pro případ nehody
  • DUDLÍK! (i tehdy, pokud jej dítě nebo Vy nechcete – nebojte, za ty dvě hodiny si na něj nezvykne, ale mně naopak usnadňuje práci – pokud nevlastníte vůbec, mám své). 
  • Rekvizity k focení (oblečky, čelenky, čepičky) mám vlastní a vy se nemusíte o nic starat. Pokud však máte záliby, které byste chtěli zahrnout do fotografie, vemte tyto rekvizity sebou.

Fotím v jednoduchém stylu, bez velikého množství rekvizit, tak aby vynikla křehkost a krása miminka a ne překypující dekorace. Při práci využívám zejména přírodní materiály a ručně vyráběné a rekvizity. V neposlední řadě se snažím, aby každé focení bylo originální a neopakovalo se. I to je důvod ceny takového focení, kromě minimálně 2h focení je potřeba nakoupit či vyrobit i velké množství většinou drahých rekvizit.

Fotografování trvá zhruba 1,5 – 3 hodiny, proto je třeba vyzbrojit se dávkou trpělivosti a nechat doma nervozitu a přemíru očekávání jak to asi dopadne. Duševní rozpoložení maminky se hodně odráží na stavu malého človíčka a je-li máma nervózní, pak je obvykle i miminko nervózní. Na focení je třeba tedy dorazit již s tím, že to bude trvat. Vše bude záviset na miminku a nepůjde to urychlit (info především pro tatínky či babičky).

Proto Vás prosím o zvážení toho, zda s sebou brát na focení i další členy rodiny jako jsou třeba starší sourozenci apod. Pokud byste je na focení vzali, určitě vás po vyfocení snímků, zejména se starším sourozencem, vyšlu na obhlídku okolí mého ateliéru. Stejně tak můžete vyslat tatínka na obstarání nákupu a my v klidu dofotíme samotné miminko.

Pokud ani po uplynutí cca 2h miminko nevypadá, že usne, tak fotím i koukací fotky. Během focení se bude i několikrát kojit (dle potřeby). Několikrát se miminko bude převlékat. Pokud se i přes všechnu snahu nepodaří mimčo uspat nebo uklidnit, mimčo zabalím do balíčku (čímž obvykle začínám), to jim vyhovuje, protože mají pocit stísnění jako v bříšku a tím se jistě uklidní. Většinou fotografuji 2 – 3 varianty aranžování miminka, ale záleží na jeho spolupráci. Pokud se miminku daří hlavně v maminčině náručí, fotíme i takové lifestylové fotografie. Celou dobu focení si s Vámi budu povídat a říkat co bude následovat a co budu dělat. Často Vás také využiju k asistenci.

Mohu Vás uklidnit, že ani jednou se zatím nestalo, že by se nic kloudného nenafotilo, ale přece jen, vždy se vše odvíjí od miminka a jeho momentálního rozpoložení.

Co vše dostanete v ceně?

Cena newborn fotografování je 3 500 Kč (v hotovosti po ukončení fotografování nebo na účet), pokud jste byla u mne fotit i jako těhulka, focení je za zvýhodněnou cenu 3 300 Kč. Za tuto cenu dostanete: 10x upravenou a retušovanou fotografii dle vašeho výběru + 10x vytištěnou na matném fotopapíře a několik černobílých variant upravených fotografií (dle mého výběru). Foto dostanete zaslané elektronicky.

Newborn focení je hlavně o miminku, tak i výběr fotek pro retuš by měl být hlavně s miminkem. Pokud budete chtít fotit i s dalšími členy rodiny (sourozenci, babičky atd.) cena je 4 000 Kč a dostanete 12 ks fotografií elektronicky včetně vytištění. Pokud jste byla u mne fotit i jako těhulka, focení je za zvýhodněnou cenu 3 800 Kč. Se sourozenci je občas těžké pořízení a doba fotografování se často prodlužuje, proto je i cena tomu úměrně vyšší. Pokud bystě chtěli více než uvedený počet fotografií, je možné si doplatit 250 Kč za každou fotografii nad rámec balíčku.

Foto si u mne můžete vyzvednout většinou po 3 – 4 týdnech od zaslání Vašeho výběru z náhledů (výjimečně dříve, vše se odvíjí od mé momentální vytíženosti). Náhledové fotografie nejsou určené k publikování – prosím, nezveřejňujte si je na sociálních sítích a neupravené fotografie v RAW neposkytuji. Proč tomu tak je? Digitální retuš je nedílná součást fotografování a já nechci zveřejňovat a prodávat polotovary, proto dostanete vždy jen retušované fotografie. Kadeřnice Vám taky vlasy jen nenabarví, ale účes i dokončí a vyfouká. Pekař také i upeče a neprodá syrové rohlíky. Prosím respektujte to. Děkuji

Doufám, že vás manuál dostatečně informoval a já se budu těšit na viděnou u mě v atelieru 🙂

Facebook
Instagram